termostat
Dodane przez Arecki dnia Luty 14 2014 21:26:01
jak jest zrobiona instalacja od strony automatyki to bys padl ze śmiechu. instalacja hydrauliczna jest zrobiona poprawnie, automatyke robiły dwie osoby, pierwsza nie dokończyła bo zmarła, drugi podobno autoryzowany Viessmanna wpiął pompy na sztywno od podłogówki i odłączył sterowanie.
Teraz ja muszę to wszystko pogodzić czyli dwie pompy od kominka, pompę sprzęgłowa i pompy podłogówek i mając większość przewodów schowanych w posadzce lub ścianie.Zanim termostat pokojowy wyłączy kocioł to zdąży zagotować sie w kominku bo nie ma przysłony na dolocie powietrza.
Będę to robił tak, że kominek włącza niezależnie wszystkie pompy przez przekaźnik pomijając wszystkie sterowniki. Sterownik kominka rozlącza sterowniki w pomieszczeniach. Kiedy w kominku nie będzie sie palić pompa podłogówki będzie chodzić na vitotroniku, a drugi obwód który ma więcej do grzania będzie chodzić na sterowniku spiętym z kotłem.Musial bys uzaleznic prace kotla od temp. kominka, wpinajac szeregowo dodatkowy termostat sterowania kotla, lub termostat temp. wody z kotla i mocujac go na pionie kominka.
Zasilanie pomp mozna zrobic przez termostaty pokojowe on/off danych pomieszczen i zrobic im obejscie termostatow pokojowych przez dodatkowy termostat na pionie kominka, ale zalaczajacy (inne styki) przy ustalonej temp.
Kociol bedzie mial wlasne sterowanie, i pompy tez.
Gdy kominek osiagnie ustalona temp. to kociol wylaczy sie, ale bedzie mogl automatycznie powrocic do pracy po ostygnieciu kominka, a pompy czy to podczas pracy kotla instalator czy pracy kominka beda zasilone poza kotlem i tylko termostaty pokojowe lub ich obejcie podczas pracy kominka bedzie je zasilalo.
Moze powstac jedynie wlaczanie sie kotla, dogrzanie obiegu w sprzegle bez odbioru przez pompy, ale jeli termostaty pokojowe wylacza pompy to znaczy ze nie potrzeba tam juz dostarczac ciepla. To chyba bedzie jedyny niezsynchronizowany punkt.