produkty
Dodane przez Arecki dnia Czerwiec 10 2017 19:26:43
Klocki styropianowe są faktycznie bardzo drogie ale może jakby popatrzeć na budowę domu przez firmę do stanu deweloperskiego to nie byłoby tak źle. Klocki są drogie ale za to robocizna powinna być znacznie tańsza, nie trzeba liczyć robocizny ocieplenia, ogólny czas pracy i jak się wszystko zsumuje to może wyjść podobnie. Różnica duża jest dopiero gdy samemu chcesz budować bo odpadają koszty Klocki klockami, ale mało kto oprócz liczenia kosztu m2 ścian bierze pod uwagę inne zalety tej metody:

- wykonanie nadproża - 5 minut,
- wieniec - gotowe bloczki,
- murłata - gotowy bloczek,
- montaż okna w ociepleniu,
- praktycznie ciepły parapet,
- praktycznie brak odpadów.

Przy cenach robocizny za zwykłe murowanie w Krakowie nijak nie da się zrobić ściany poniżej 200 zl/netto, przy czym likwidowanie mostków termicznych to dodatkowe koszty, tutaj i tam trzeba dać styroduru, coś tam zaszalować, itd. Poza tym trzeba sobie też doliczyć ze 2 kontenery odpadów bloczków czy szalunków.

Ja już murowałem z silki, z YTONGa, ale stawiałem też z bloczków styro, i jeśli następnym razem będę budował to nawet nie pomyśle o tradycyjnym murowaniu.

Dom 100 m2 w Krakowie z dachem to koszt około 35 000 netto, takiego YTONGA będzie ze 120m2, czyli 7200 zł. Bloczki (Z betonem i śladowym zbrojeniem) kosztowałyby 180zł x 120 = 19200 .

Strop i dach bez zmian. Czyli YTONG 42 000 zł, a już ocieplony thermomur 21600 plus koszt postawienia dachu i stropu. Na samo murowanie raczej nikt nie ściąga ekipy, więc generalnie: strop w takim domu: 7 000, dach 7000, czyli murowanie 21 000 zł. Jak widać kręcimy się wokół tej samej kwoty robiąc samemu a dostajemy już ocieploną ścianę !!!

Pytanie ile ekipa weźmie za ułożenie szalunków styro, ale płacenie ekipie za taką robotę samo w sobie jest nieporozumieniem, bo można w pojedynkę to zrobić (tylko do zalewania lepiej jak jest więcej niż jedna osoba).

I jeszcze jedna ważna rzecz, jak się buduje z doskoku kilka godzin dziennie, to istotne jest ile czasu zabiera przygotowanie się do pracy i posprzątanie po sobie. Przy bloczkach robota jest lekka, sucha i szybka, przy murowaniu jeśli działa się w pojedynkę to sam czas poświęcony na wyrabianie kleju czy cementu będzie dłuższy niż spinanie bloczków styro.robocizny i zostają prawie same koszty materiałów i wtedy okazuje się że to czy tamto jest bardzo drogie mimo że teoretycznie tak nie powinno być. Szkoda ze producenci różnych ciekawych technologii tak je sobie cenią że masakra, jakby Link chcieli się od razu dorobić majątku na jednym kliencie. Jeszcze można rozumieć jak coś co się produkuje to wymaga dużego wysiłku fizycznego i dużo pracy ale takie klocki styropianowe to powinny być droższe od normalnego styro góra dwukrotnie a nie cztero czy pięciokrotnie. Oni przecież nie robią najpierw bloków styropianowych a potem z tego wycinają tylko od razu w formach spieniają styro czy coś takiego więc zużywają tyle samo budulca ale chcą się na tym nachapać i stad mało tego idzie. Pewnie jakby to było 2-3razy tańsze (a i tak dobrze na tym zarobią) to by tego więcej sprzedawali i w sumie więcej zarobili, no chyba że robota i tak idzie im pełną parą 24 na dobę i więcej nie przerobią stąd taka cena to wtedy inna sprawa. Też się nie zna do końca danej sytuacji więc ciężko coś mądrego wywnioskować.